CafeMail

Artykuły

Sty
23

Czy zaleje nas SPAM?

Dodał: Kamil Kiermaszek

Od kilku dni nagłówki wielu gazet i portali internetowych straszą, że w związku z nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną grozi nam wszystkim zalew SPAM-u. Postanowiliśmy sprawdzić, ile prawdy jest w tej fatalistycznej prognozie.

Przede wszystkim, odwołajmy się do źródeł i przypomnijmy, jak wyglądał przepis tejże ustawy w poprzednio obowiązującej wersji.:

Z treści art. 10. ust. 1 ustawy wyczytać można było, że:

„Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.”

Z w/w artykułu wynika, że zakaz rozsyłania niezamówionych informacji handlowych drogą elektroniczną bez zgody odbiorcy dotyczył wszystkich odbiorców.

W znowelizowanej ustawie art. 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.”

Paragraf

Co może wynikać z takiego brzmienia przepisu w praktyce?

Według nas, będzie to oznaczało, że „niezamówioną informację handlową” będzie można przesłać na adres osoby prawnej (spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, itd.) bez wskazania konkretnej osoby, do której jest ona skierowana.

„Niezamówiona informacja handlowa” będzie mogła więc zostać wysłana na adres:

biuro@firmaspzoo.pl

ale wysłanie jej na adres

j.kowalski@firmaspzoo.pl będzie już działaniem nielegalnym.

Jeśli dotrą do nas nowe informacje w tej sprawie, na pewno o tym napiszemy.

[fbcomments title="Komentarze" countmsg="komentarzy!" linklove="off"]